Ваш браузер устарел. Рекомендуем обновить его до последней версии.

Видове фундаменти по вид на строителния материал

 

За изграждането на основата на къщата могат да се използват различни строителни материали и техните комбинации.

По вид използван строителен материал основите могат да бъдат:

 

  • butov;
  • буто-бетон;
  • бетон;
  • стоманобетон.

Помислете по-подробно какво представляват те.

Фундамент за чакъл

 

Основата на развалините се прави чрез полагане на каменна настилка върху циментова замазка. За основа за разрушаване на зидария се използват камъни, които са устойчиви на разпадане (гранит, пясъчник, рекристализиран варовик и др.).

Полагането обикновено се извършва върху циментово-пясъчен разтвор със съотношение на насипни части цимент към пясък 1: 3 - 1: 5 (в зависимост от качеството и марката на цимента) с задължително обличане. Плоските камъни са по-подходящи за фундаменти за зидани развалини, въпреки че често използват камъни от други форми.

Бутобетонна основа

 

Бутобетонните фундаменти се изграждат чрез потъване на каменни камъни в течен бетон, като по този начин бетонът заема цялото пространство между камъните. За изграждането на такива основи използвайте каменния камък, който е същият като за чакъл, а формата и размерите не са от голямо значение.

Най-добре е пространството между големите камъни да се запълни с по-малки. В същото време всички камъни трябва да бъдат напълно потопени в бетон.

Бетонна основа

 

Бетонен фундамент се получава чрез наливане на готов, поръчан и доставен на обекта "миксер", или самостоятелно изработен бетон от цимент, вода, пресяване (или пясък) и отломки в изкоп или кофраж. Като правило, преди наливане на бетон, на дъното на изкопа (кофраж), организира пясък или чакъл-пясък "възглавница". За да се окаже, че такава основа е с високо качество, бетонът трябва да се налива едновременно, без прекъсвания в работата.

Стоманобетонна основа

 

Най-трайната и в същото време най-скъпата е стоманобетонната основа. Това е същият бетон, но подсилен със стоманена армировка под формата на ремъци от надлъжна и напречна армировка, която може да бъде една или повече, разположени в горната и долната му част. В допълнение, армировката може да бъде свързана в твърда рамка с помощта на скоби или вертикална и напречна армировка

Строителния материал

Основите са конструкции на сгради, които пренасят товари от тях до фундамента. Устойчивостта на сградите и тяхната устойчивост зависят от тяхното качество. Трябва да се отбележи, че цената на устройството на такива структури може да бъде до 25% от цената на строителството! За да намалите разходите, трябва да използвате най-подходящите типове основи. Тези елементи на сградата са разделени на следните характеристики:

  • структури;

  • материал;

  • дълбочина на започване.

Основите на лентите са проектирани под щитове, рамки, камъни, дървени и дървени къщи. Тази основа е непрекъсната монолитна бетонна лента, заровена в земята и поемаща товара от всякакви лагерни елементи на конструкцията на сградата: стени, колони и др. едно-двуетажни къщи със или без мазе. За да се осигури висококачествено разпределение на натоварванията, лентовите основи разчитат на специални разпределителни подложки, наречени базови плочи. Те ще ви позволят да прехвърлите усилията си на голяма площ и ще ви позволи да работите по подреждането на основата без сложна предварителна подготовка на почвата. 

Основите на лентите са два вида:

Монолитни, които са подредени чрез изливане на бетонов разтвор в предварително подготвения кофраж на строителната площадка; Сглобяеми, изработени от отделни стоманобетонни блокове от стандартен размер, произведени във фабриката. По правило тези фундаменти се монтират на строителна площадка с помощта на специализирано оборудване. Те се състоят от редове от блокове, а за формиране на дъното се използват трапецовидни блокове.

Също така основите на лентите се различават по вида на използвания материал:

Чакъл бетон. При производството на конкретен разтвор се използва голям агрегат: тухлена битка, груб чакъл, малки камъни; Армиран бетон. При тяхното производство се използва бетон от клас B15-B30 и фитинги; Тухла. При тяхното подреждане се използва тухла от марката М100-М200 на базата на цименто-пясъчния разтвор на марките М50-150.

Фундаментна лента

Стоманобетонните и бетонните основи са най-търсени в частното строителство. Това се дължи на наличието на материали, които се използват за производството на конкретен разтвор. Такива лентови основи могат да бъдат оборудвани по време на изграждането на тежки сгради с масивни многослойни стени с дебелина 40 см или с носещи стени от тухли с дебелина 38 см. способността за извършване на монолитна кофражна работи, техническото опростяване на лентовите основи е основното им предимство. В допълнение, те се характеризират с висока носеща способност, която позволява използването на тези структури, например, като стени на сутерена. Необходимостта от използване на специализирано оборудване за доставка на материали до строителната площадка и подготовката на конкретния разтвор е може би единственият съществен недостатък на лентовите основи.

Фундаменти на пилони организират почви с недостатъчна носеща способност. Основата на основата на дъното се основава на отделни пилоти или групи пилоти. Те са стълбове със заострени долни краища. Пилотите се забиват в земята, а отгоре се съединяват със специална стоманобетонна греда или плоча, която се нарича решетка. Фундаментите на пилоти са разположени както на нестабилни почви, така и на места, където е необходимо да се направи проход в слаба почва, за да се поддържа фундаментната конструкция на по-трайни пластове. Препоръчително е да се оборудват фундаменти на пилотни, водонаситени почви, които при излагане на външни натоварвания могат да се свият значително. В повечето случаи пилотите се използват при изграждането на основи за мощни строителни площадки с натоварване на основата на фундамента 15-25 т / кв. В частни строителни фундаменти се използват рядко. Късите дървени или стоманобетонни пилоти се използват само в случаите, когато не е възможно да се оборудват други типове фундаменти. 

Основите на купчините се различават в производствения материал:

Армиран бетон. При тяхното производство е използван стоманобетон клас B10-B20. Обхватът на тяхното приложение е изграждането на тежки сгради със стоманобетонни конструкции. Ууд. Изработен от специално обработен бор. Използва се при често строителство при изграждането на малки и леки дървени конструкции, които имат не повече от 2 етажа. Metal. Изработени от метални тръби. На такива основи могат да се издигат тежки сгради в случаите, когато е невъзможно да се използват железобетонни пилоти. В комбинация. Такива пилоти са направени от бетон и метал. Използват се в трудни инженерно-геоложки условия при изграждането на тежки сгради с увеличен брой етажи. По този начин, изграждането на обекти се извършва, например, на свободни или блатисти почви.

 

Пилотите се класифицират по вид на фундаментното производство:

Фундамент за купчини

Фундаментите на базата на винтови пилоти са скъпи. Те изискват използването на специализирано оборудване за транспортиране и монтиране на пилоти. Положителен аспект в подреждането на този тип фундаменти е да се намали количеството на земните работи и да се намали потреблението на материали.

Основи на стълбовете   най-често се използва за изграждане на къщи без мазета, с леки конструкции (например, CIP и панелни къщи). Трябва да се отбележи, че използването на този тип основа може да намали разходите за работа, както и разходите за труд. Поляците за дома могат да бъдат битум, тухла, камък, стоманобетон и т.н. Те трябва да бъдат поставени в ъглите на къщата, под рамката, в пресечната точка на стените и на други места с концентриран товар. Колонните основи трябва да се използват върху почвите. Основа тип стек   използва се със стабилни почви. Инсталирайте ги под колоните и се използват главно при изграждането на рамкови промишлени сгради. Той принадлежи към различни основи на стълба.

Основите на плочите се използват за слаби почви, както и за високи нива на подпочвените води. Те са масивна монолитна плоча, която е подсилена с стоманобетонна рамка. Чрез фундаментни плочи е възможно значително да се намали слягането на почвата. За неговото разположение се използва стоманобетонна плоча, която се поставя на земята на определена дълбочина. При производството плочата е подсилена с метални пръти с диаметър от 12 до 25 мм, а дебелината й е в диапазона от 30 до 100 см. Фундаментната плоча може да бъде изработена само в монолитна форма с клас на бетон В15-В25. почвата, използвайки за тази цел бетон с ниска якост от клас В7.5 или пясък.Основното предимство на фундаментната плоча е, че равномерно преразпределя натоварванията по цялата площ, възприемана като хоризонтална, t ak и вертикални деформации. 

Основите на плочите се препоръчват за използване върху слаби почви, например:

 

Наситени пясъци; плаващи пясъци; Насипна земя.
На този тип основи е позволено да се издигат 2-3 етажни сгради с товар под фундамента от 20-25 т / кв. В случая на построени къщи със сложна форма или по-голяма дължина се използват специални компенсатори, които позволяват рязането на плочата на парчета с необходимия размер.

Основа за плочи

Основата на плочата се отличава с висока надеждност и дълготрайност. Монтираната в земната повърхност плоча като цяло, по време на работа нейната товароносимост остава постоянна, а при слягане на почвата се изключват всякакви пукнатини. Основата на плочите има висока цена, което се дължи на увеличената консумация на материали и сложността на процеса на подреждане. Основа за плочи

Материал на основата

За основи могат да се използват естествени и изкуствени материали. Първият включва дърво и камъни чакъл, а вторият - тухла, butobeton, бетон, стоманобетон. Днес най-често се използват стоманобетонни и бетонови фундаменти при строителството на жилищни, промишлени и обществени сгради.

Дълбочината на

Във всеки конкретен случай, дълбочината на влагане трябва да се изчисли, като се вземе предвид дълбочината на замръзване на почвата, нейния вид, нивото на подпочвените води и натоварването от сградата. Има дълбоки и плитки основи. Дълбоките фундаменти имат дълбочина, по-голяма от дълбочината на замръзване на почвата, а фундаментите са подразделени по метода на устройството (сглобяеми и монолитни), естеството на работа (твърда и гъвкава) и формата (например с напречно сечение във формата на трапецовиден или правоъгълник).

За всяка от сградите, независимо дали е къща, сграда от няколко етажа, гараж или селска къща, е важен правилният избор на основата.

 

Зависи от това колко добре са избрани основите на конструкциите, от проектните изчисления и от строителната технология ще зависи от това колко надеждна и устойчива ще бъде цялата конструкция. С правилния избор на база къща се оказва безопасна и трайна.

Дълготрайността и здравината на вашата сграда зависи пряко от основата, трябва да се обърне специално внимание.

За да изградите надеждни висококачествени фондации, трябва да се запознаете по-добре с този въпрос, за да направите изводи на базата на съществуващата информация.

Какви са основите? Така нареченото изграждане на подземната част на сградата. Те държат на себе си и се прехвърлят на земята под тежестта на подове, стени, покриви, оборудване и всичко в сградата. От латинската дума Fundamentum превежда като "подкрепа, основа."

SOFIA- TRUST 

Позвънете сега:

Tei. +359 89 896-63-89, +359 88 237-78-66+359  88  768-65-82

1734, България, г. София, улица Професор Стефан Димитров, 2

Tel. +7 (499) 343-88-35, +7 (926) 437-46-49, +7 (987) 955-03-82

103220, г. Москва, ул.Башиловская, 20, корпус 1

Яндекс.Метрика

Cookie Policy

This site uses cookies to store information on your computer.

Do you accept?